Round Highlights | Newcastle Junior Cricket Association
Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
82* Ryan M Bonham Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 14 Div 3 Blues10 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
81* Angus Field Merewether District Junior Cricket Club Under 13 Div 3 Blues10 1 Lake Macquarie Junior Cricket
80* Tyler Franzsen Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 14 Div 3 Blues10 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
63 Mark Roberts Toronto Workers District Cricket Under 1510 1 Valentine Eleebana Cricket Club
58* Zaneyth Molinia Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc. Under 13 Div 3 Blues10 1 Charlestown Junior Cricket Club
57* Liam Bonham Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 12 Div 2 Thunder10 1 Merewether District Junior Cricket Club
57* Sunny Jenkins Charlestown Junior Cricket Club Under 13 Div 3 Blues10 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
56* Callum Sharman Valentine Eleebana Cricket Club Under 1510 1 Toronto Workers District Cricket
55* Thomas Stirling Toronto Workers District Cricket Under 1510 1 Valentine Eleebana Cricket Club
55* William Magann Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc. Under 15/16 Div 1 Sixers10 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/6 Jackson Warren Merewether District Junior Cricket Club U11 Div 2 Thunder10 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
5/23 Blake Doherty Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 15/16 Div 2 Thunder10 1 Swansea-Caves Cricket Club
4/1 Isaiah Cosgayon Merewether District Junior Cricket Club Under 15/16 Div 2 Thunder10 1 Charlestown Junior Cricket Club
4/4 Sienna K Eve Newcastle City Cricket Club Under 14 Div 2 Thunder10 1 Charlestown Junior Cricket Club
4/5 Derick Denny Wallsend RSL Junior Cricket Club U11 Div 3 Blues10 1 Merewether District Junior Cricket Club
4/11 Jack Cameron Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. U10 Blues10 1 Merewether District Junior Cricket Club
4/13 Harry Dwyer Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc. Under 15/16 Div 1 Sixers10 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
4/19 Christopher Beck Newcastle City Cricket Club Under 17/1810 1 Charlestown Junior Cricket Club
4/22 George Daniluck Lake Macquarie Junior Cricket U11 Div 1 Sixers10 1 Merewether District Junior Cricket Club
4/26 Travis Linstrom Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc. Under 13 Div 3 Blues10 1 Charlestown Junior Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Blake Doherty Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 15/16 Div 2 Thunder10 1 Swansea-Caves Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
140Corban Byrne Merewether District Junior Cricket Club U10 Thunder10 1 Merewether District Junior Cricket Club
400******** Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 1510 1 Merewether District Junior Cricket Club
13 liam haisell Waratah Mayfield D Junior Cricket Club U10 Thunder10 1 Nelson Bay Cricket Club
300isaac moran Newcastle City Cricket Club U11 Div 2 Thunder10 1 Charlestown Junior Cricket Club
210Samuel Woods Newcastle City Cricket Club Under 14 Div 1 Sixers10 1 Swansea-Caves Cricket Club
111Michael Dempsey Stockton Junior Cricket Club U11 Div 3 Blues10 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
12 Riley Fernance Merewether District Junior Cricket Club Under 12 Div 2 Thunder10 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
12 Izaan Nadeem Mohammed Waratah Mayfield D Junior Cricket Club U10 Thunder10 1 Nelson Bay Cricket Club
120Thomas Borrow Toronto Workers District Cricket Under 14 Div 2 Thunder10 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
03 Joel Berrigan Waratah Mayfield D Junior Cricket Club U10 Thunder10 1 Nelson Bay Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
3/233 Newcastle City Red U11 Div 2 Thunder10 1 Charlestown
5/228 Charlestown Green Under 13 Div 3 Blues10 1 Hamwicks Green
4/221 Hamwicks U11 Div 1 Sixers10 1 VECC Vortex
2/214 Toronto Green Under 1510 1 VECC Vikings
6/198 Merewether Orange Under 12 Div 2 Thunder10 1 Wallsend
8/198 Hamwicks Green Under 13 Div 3 Blues10 1 Charlestown Green
4/197 WSJCC Green Under 13 Div 2 Thunder10 1 Lords
2/194 Wallsend Red Under 1510 1 Tigers Blue
9/186 Merewether Gold U10 Thunder10 1 Merewether Blue
6/183 Toronto Workers DC U10 Sixers10 1 Charlestown

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
133 T Wright - J McDonald LMJC Heat Under 13 Div 3 Blues10 1 Merewether
124* KP Jones-Antcliffe - T Stirling Toronto Green Under 1510 1 VECC Vikings
80 R Rafter - E Hawes WSJCC Green Under 14 Div 3 Blues10 1 Nelson Bay
61 J Blakeney-Stewart - T Borrow Toronto Workers Under 14 Div 2 Thunder10 1 Hamwicks
57 E John - B Delaporte Nelson Bay Under 13 Div 1 Sixers10 1 WSJCC White
57 L Nolan - G Bose Stockton Under 13 Div 2 Thunder10 1 Swansea
54 D Jenkins - C Mitchell WMDJCC Under 13 Div 2 Thunder10 1 City Red
54 S Woods - J Keenan City Blue Under 14 Div 1 Sixers10 1 Swansea
53 SK Eve - E James Newcastle City Under 14 Div 2 Thunder10 1 Charlestown
52 RM Bonham - J Babu Jacob Wallsend Yellow Under 14 Div 3 Blues10 1 Wallsend Black