Round Highlights | Newcastle Junior Cricket Association

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
85 Jack W Hartigan Newcastle City Cricket Club Under 16 Division 110 1 Valentine Eleebana Cricket Club
60 Olivier Koehn Swansea-Caves Cricket Club Under 17/1810 1 Tigers Junior Cricket Club
56* Xavier Thomas Valentine Eleebana Cricket Club Under 13 Division 110 1 Newcastle City Cricket Club
56* Cooper I McKenzie Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 12 Division 210 1 Newcastle City Cricket Club
55* Ben Golding Swansea-Caves Cricket Club Under 15 Division 210 1 Charlestown Junior Cricket Club
53* Tom A Bailey Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc. Under 15 Division 210 1 Valentine Eleebana Cricket Club
50 Jarrod Pitt Charlestown Junior Cricket Club Under 17/1810 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
49* Angus Ping Toronto Workers District Cricket Under 16 Division 210 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
48* Tyler Franzsen Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 13 Division 210 1 Lake Macquarie Junior Cricket
46* Fletcher O Rinkin Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 15 Division 210 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
4/1 Jordy E Coyte Newcastle City Cricket Club Under 15 Division 110 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
4/3 Adam Green Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 12 Division 210 1 Lake Macquarie Lords Cricket Club
4/6 Mitchell Lee Swansea-Caves Cricket Club U11 Sixers10 1 Tigers Junior Cricket Club
4/10 Tom Breasley Belmont Cricket Club Under 13 Division 310 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
4/10 Lachlan Evans Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 15 Division 210 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
4/14 Duncan Brown Tigers Junior Cricket Club Under 14 Division 310 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
3/1 Edmund D Downing - Donnelly Newcastle City Cricket Club Under 16 Division 210 1 Stockton Junior Cricket Club
3/2 Matthew Elks Valentine Eleebana Cricket Club Under 14 Division 310 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
3/3 Oliver Hadden Charlestown Junior Cricket Club Under 17/1810 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
3/5 Benjamin Plowman Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 15 Division 110 1 Newcastle City Cricket Club
3/5 Zac Merrell Charlestown Junior Cricket Club Under 13 Division 210 1 Charlestown Junior Cricket Club
3/5 James Long Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 13 Division 110 1 Swansea-Caves Cricket Club
3/5 Sebastian Thomas Valentine Eleebana Cricket Club Under 15 Division 210 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
3/6 Alexander Gallagher Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 14 Division 110 1 Waratah Mayfield D Junior Cricket Club
3/6 Curtis Jubb Toronto Workers District Cricket Under 14 Division 310 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
3/6 Todd Wilson Lake Macquarie Lords Cricket Club Under 12 Division 210 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
3/7 Riley Cook Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. U11 Thunder10 1 Lake Macquarie Junior Cricket
3/8 Liam Estall Newcastle City Cricket Club Under 14 Division 210 1 Nelson Bay Cricket Club
3/10 Joseph Vandenbergh Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. U10 Sixers10 1 Tigers Junior Cricket Club
3/10 Darcy Mitchell Newcastle City Cricket Club Under 12 Division 110 1 Swansea-Caves Cricket Club
3/10 Joshua Rapp-Jones Belmont Cricket Club Under 16 Division 210 1 Newcastle City Cricket Club
3/11 Jacob Spruce Valentine Eleebana Cricket Club Under 14 Division 310 1 Wallsend RSL Junior Cricket Club
3/11 Harry Liackman Swansea-Caves Cricket Club Under 15 Division 210 1 Charlestown Junior Cricket Club
3/12 Tully Drelincourt Newcastle City Cricket Club U11 Thunder10 1 Valentine Eleebana Cricket Club
3/12 jack mcginniskin Wallsend RSL Junior Cricket Club Under 16 Division 210 1 Toronto Workers District Cricket
3/15 Oliver Kelleher Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. Under 16 Division 110 1 Nelson Bay Cricket Club
3/16 Leo Thornton Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. U10 Sixers10 1 Tigers Junior Cricket Club
3/17 Saxon Cousins Toronto Workers District Cricket Under 14 Division 310 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.
3/20 Jack Kenny Stockton Junior Cricket Club Under 16 Division 210 1 Newcastle City Cricket Club
3/26 Lachlan N Gibson Valentine Eleebana Cricket Club Under 15 Division 210 1 Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc.

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Leo Thornton Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. U10 Sixers10 1 Tigers Junior Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
50 Isaac Flanagan Hamilton Wickham Colts Junior Cricket Club Inc. U10 Sixers10 1 Newcastle City Cricket Club
30 Zadok Styles Lake Macquarie Lords Cricket Club Under 12 Division 210 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
30 Sukhvir Sing Saini Nelson Bay Cricket Club Under 14 Division 210 1 Newcastle City Cricket Club
201Kaiden Buechner Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc. U11 Thunder10 1 Lake Macquarie Junior Cricket
111Darcy M White Tigers Junior Cricket Club U11 Sixers10 1 Tigers Junior Cricket Club
12 Bailey Creer Lake Macquarie Junior Cricket Under 15 Division 110 1 Tigers Junior Cricket Club
120Brendan Lee Swansea-Caves Cricket Club Under 13 Division 110 1 Newcastle Western Suburbs Junior Cricket Club Inc.
030Liam George Lake Macquarie Junior Cricket Under 12 Division 110 1 Waratah Mayfield D Junior Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/212 Charlestown Junior U10 Sixers10 1 Hamilton Wickham Gold
7/187 Newcastle City Red U11 Thunder10 1 VECC Volts
7/186 Newcastle City Yellow Under 16 Division 110 1 VECC
2/182 Hamilton Wickham Blue U10 Sixers10 1 Newcastle City Red
7/179 Wests Red Under 12 Division 210 1 Newcastle City Blue
4/176 Charlestown Junior U11 Thunder10 1 Wallsend RSL Junior
10/166 VECC Vortex U10 Thunder10 1 Stockton Junior
5/162 Wests Red Under 16 Division 110 1 Nelson Bay
4/159 Wests Red U10 Sixers10 1 Merewether Tigers
10/153 Merewether Tigers Orange U11 Sixers10 1 Merewether Tigers White

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
120* LN Gibson-S Thomas VECC Under 15 Division 210 1 Hamilton Wickham
104 JW Hartigan-D Wall Newcastle City Yellow Under 16 Division 110 1 VECC
85 O Pascoe-D Joyce Wallsend RSL (MP) Under 13 Division 310 1 Stockton Junior
70 B Lee-N Hunton Swansea Stingrays Under 13 Division 110 1 Wests Red
63 H Cook-J Collins Wests Red Under 13 Division 110 1 Swansea Stingrays
63 J Wasson-V Graham Wallsend RSL Junior Under 16 Division 210 1 Toronto Workers District Cricket
63* I Chapman-B Clements Nelson Bay Under 16 Division 110 1 Wests Red
51 BA Davis-K Bolton Stockton Junior Under 13 Division 310 1 Wallsend RSL (MP)
48* J Sharpe-D Brown Merewether Tigers Blue Under 14 Division 310 1 Hamilton Wickham Blue
47 K Sutton-E Thompson Charlestown Junior Under 13 Division 110 1 Hamilton Wickham